Entry-header image

Pažintinis dviračių maršrutas „Olita – Orany“

Atstumas: iki 60 km

Trukmė: 1-2 dienos

Danga: dviračių takai, asfaltas

Sudėtingumas: vidutinis

Pažintinis istorinis maršrutas dviračiais iš Alytaus į Varėną  buvusio geležinkelio sankasa Alytus –Poteronys – Pavartėnai – Bukaučiškės – Artilerija – Varėna. Maršutas rekomenduojamas besidomintiems istorija ir tiesiog  aktyvaus turizmo  mėgėjams, bei norintiems praleisti dieną gamtos apsauptyje, pailsėti nuo miesto šurmulio. Maršruto ilgis – apie 60 km.

Kelionę rekomenduotina pasirinkti su gido paslaugomis.  Maršrutas įdomus savo lankomais istoriniais objektais.  Apie juos detaliai papasakos profesionalūs gidai  istorikai – šio maršruto įkūrejai ir propaguotojai. Istorines žinias jie pasiruošę pasidalinti su jumis įvairiomis kalbomis: lietuvių , rusų, anglų.

 Žygis prasideda Alytaus centre, prie senosios geležinkelio stoties Gardino g. 14. Iš pradžių važiuojama link Nemuno  dviračių taku, kuris driekiasi per miestą. Takas yra nutiestas senojo geležinkelio sankasa, kuri buvo  pastatyta  XIX a., o 1994 metais bėgiai išardyti.

Užmiestyje  takas nėra įrengtas, todėl dviračius minsime vieškeliais, žvyrkeliais, lauko takais arba miško keliukais. Maršrutas „Olita-Orany“ vingiuoja vaizdingomis Alytaus ir Varėnos rajonų vietomis, todėl laikas neprailgsta, o įspūdžių lieka tikrai daug. Minti dviratį nebus sunku net ir ilgoms kelionėms nepasirengusiems dviračių turizmo naujokams , nes trasa driekiasi buvusia sankasa, o tai reiškia, kad nėra įkalnių, reljefas lygus. Maršrutą nesunkiai įveikia ir vaikai, jis tinkamas turistų šeimomis. Senųjų geležinkelio objektų apžiūrėjimas taip pat yra smagus nuotykis ir atradimas, kuris patiks ir mažiems, ir dideliems.  

Maršrutas senąja geležinkelio sankasa įdomus ne tik tuo, kad  leidžia pasijusti senojo geležinkelio, Sankt-Peterburgas – Varšuva, pirmos klasės vagono keleiviais, pasidairyti pro jo langą į gražų peizažą, bet ir pamatyti keliolika buvusio geležininkelio statinių. Keliautojų laukia įdomūs pasakojimai, nes keleivius lydi tikri geležinkelio istorijos entuziastai, ne vienerius metus kruopščiai kaupiantys faktus (plačiau – interneto svetainėje www.olita-orany.projektas.lt). Prie objektų  numatyti sustojimai, o juos apžiūrėti bus smagus nuotykis, nes teks leistis ir vaikščioti upelių pralaidomis – tuneliais, kopti į stačius šlaitus. Maršrutas yra mobilus ir nesunkiai pritaikomas įvairių poreikių turistams – kol vieni norės aktyviau pasidomėti objektais, kiti  tuo metu galės trumpam prisėsti ir pasigėrėti gamta.  

Istoriniai ir architektūros objektai, kuriuos bus galima apžiūrėti:

Valstybės saugomi kultūros paveldo objektai – Alytaus geležinkelio stotis ir senojo geležinkelio tilto per Nemuną atramos, vandens pumpavimo stotis Alytuje, Moterties upelio pralaida – tunelis, Plento viadukas, Skernės upelio pralaida – tunelis, Poteronių stotis, Daugų stotelė, (Bukaučiškių dvaro koplyčia mauzoliejus), tilto per Varėnę liekanos, Artilerijos stotis, Lagerių karinio miesto liekanos, Pirmojo pasaulinio karo vokiečių karių kapinės Lagerių miške, tilto per Merkį liekanos, Beržupio upelio pralaida – tunelis, Derežnyčios upelio pralaidos liekanos, Varėnos geležinkelio stotis.